Honnan származik a cigány nép és a nyelve?
A cigány nyelv kifejezés alatt tágabb értelmezésben az Indiából elvándorolt cigányság egymással közeli rokonságban álló nyelvváltozatait értik, ezek a nyelvváltozatok a domari (Törökország, Egyiptom), a lomavren (Örményország) és a romani (Európa). Éppen annyira változott a cigány nyelv, amennyiben az adott területek szóhasználatát átvették és azt a saját nyelvükön szólaltatták meg. Ezt úgy érdemes elképzelni, mint a magyar nyelvben a nyelvjárásokat azzal a különbséggel, hogy a magyar nyelv őseredete az egyiptomi-sumér-arámi-avar-szkíta-hun és végül magyar nevet kapta.
Míg a magyarokat a nyelvük és a történelmük által, a cigány népet az ősi hagyományaik és értékrendjük által próbálták leuralni az aktuálisan uralkodó politikai és vallási rétegek.
A cigány nyelv őseredete sem kizárólag Indiából származik, hanem a Földünk Keleti szférájából, így egyrészt szanszkrit-arámi ősnyelvből származik, másrészt pedig a cigányság eredendően az ősi Egyiptomban is megtalálható volt, ezért nevezik őket pld. Angliában gipsy-nek, mely a cigány nép egyiptomi, azaz "Egyptus" megnevezésére, az eredet egyik népére utal.
A roma (Róma...) megnevezés tehát már egy nyelvújító kifejezés, mert az ősi népet helyesen mondva, mai szóhasználattal a cigány nép alkotta. A cigány nép megnevezés tehát egyáltalán nem szitokszó, hanem egy csodás, szabadsággal, örömmel, vidámsággal megáldott, erős családi, összetartozást erősítő értékrenddel élő, kalandozó-felfedező, az élet megélésének szeretetéről híres népről van szó.
A roma megnevezés utalhat az olaszok híresen hangos-zajos, zenével és életvidámsággal teli életvitelének hasonlóságára, de azért a cigányok sosem lesznek olaszok, mert a népnek jól beazonosítható a mindmáig is megmaradt konzervatív nyelvezete és egyedülálló hagyománya és hitvilága van.
Az ősi hagyománytisztelet sok családnál mindmáig is fennmaradt, külsőségekben az egyiptomi vagy indiai ruházathoz és sminkeléshez hasonló, nagyobb vagy sok ékszerrel, melyek aranyból vagy ásványkristályokból készültek.
Ma legalább 3 millióan beszélik Európában az ősi nyelvet, és őrzik a hagyományait ennek a kivételes népnek.
A cigány nép nyelvét semmilyen formában nem szabad intézményesíteni, mert ezáltal az ősi nyelv meghalhat, szlenggé válhat, és csak az emlékeinkben él majd.
Bár az ősi cigány nyelvet az állam holt nyelvnek tekinti, ez valójában sohasem volt igaz, hiszen nagyon is élő és a mindennapokban is használt, ősi, életerőt sugárzó nyelvről van szó, amit elrejtés helyett bizony népszerűsíteni és tanulni érdemes.
Köszönöm a figyelmedet. Legyen szép napod !